Sporto šakos » Graikų-romėnų imtynės

Graikų - romėnų imtynės

Atsiradimas pasaulyje. Imtynės – viena seniausių kovos sporto formų. Kaip sudėtinė karinio parengimo dalis ši sporto šaka egzistavo jau Senovės Graikijoje ir pirmą kartą pateko į senovės Olimpines žaidynes 708 m. pr. m. e. Tuomet imtynės buvo brutalus sportas, nedaug bendro turintis su šiuolaikinėmis, moderniomis imtynėmis. 1896 m. imtynės buvo įtrauktos į pirmųjų Olimpinių žaidynių programą. Šiandien egzistuoja dvi šio sporto formos: laisvojo stiliaus bei graikų – romėnų arba klasikinės imtynės.

Kupiškio rajone. Kupiškio krašte daugiau buvo kultivuojamos graikų - romėnų imtynės. Imtynės mūsų rajone pradėtos kultivuoti 1955 metais ant paprasto, iš pjuvenų pripiltų maišų kilimo, pasidaryto pačių sportininkų. Daug prie imtynių sporto vystymo krašte prisidėjo tuometiniai rajono kultūros namų vadovai D. Kazlauskas, vėliau S. Stočkus. Šie sporto gerbėjai siekė, kad ne tik Kupiškio, bet ir aplinkinių kaimų jaunimas turėtų sąlygas dalyvauti ir meno saviveikloje, ir sportuoti. V-ojoje kaimo jaunimo spartakiadoje (1955 m. rugsėjo 16–19 d. Vilnius), klasikinių imtynių varžybose dalyvavo 22 sportininkai. Visų lengviausio svorio kategorijoje (iki 52 kg) nugalėjo kupiškėnas Leonas Bolna, puslengvio svorio (57–62 kg) – T. Jurkštas, pusvidutinio (67–73 kg) – Vytautas Petrulis.

1955 m. Sovietų Sąjungos kaimo jaunimo varžybose Odesoje Lietuvai atstovavo du kupiškėnai imtynininkai: visų lengviausio svorio atletas L. Bolna ir pusvidutinio svorio V. Petrulis. 1956 m. Ordžonikidzėje vykusiose kaimo jaunimo varžybose antrą kartą dalyvavo L. Bolna, o 1957 m. prie jo prisijungė bei į Stavropolį LTSR rinktinės sudėtyje vyko vidutinio svorio atletas Vilius Dundulis ir sunkiasvoris Romas Baltušis. Kupiškio rajono jaunių komanda 1958 m. respublikos klasikinių imtynių taurės varžybose Klaipėdoje užėmė I vietą. 1958 m. vykusioje VI-ojoje Kupiškio rajono klasikinių imtynių komanda, sudaryta iš Aukštupėnų kolūkio atstovų, 1961 m. liepos 22–24 d. dalyvavo Klaipėdoje vykusiose varžybose, kurias organizavo "Nemuno" draugija. Kupiškėnai imtynininkai iškovojo I komandinę vietą.
Individualioje įskaitoje (svorių eile) kupiškėnai imtynininkai išsirikiavo taip: V. Šimkūnas, A. Pranauskas, F. Stankevičius, R. Juodiškis, V. Jurkštas, S. Lukoševičius. Nugalėtojams įteikta LSD "Nemunas" taurė. Šalies čempionų vardus savo svorio kategorijose individualioje įskaitoje iškovojo V. Šimkūnas, A. Pranauskas, F. Stankevičius, R. Juodiškis, V. Jurkštas, A. Lukoševičius. Komandą treniravo daugkartinis respublikos "Nemuno" draugijos čempionas, Sovietų Sąjungos kaimo sportininkų varžybų dalyvis L. Bolna.

1966 m. Anykščiuose vyko LSD "Nemunas" klasikinių imtynių atrankinės varžybos. Šių varžybų tikslas buvo suformuoti respublikos rinktinę. Mūsų rajonui atstovavo F. Stankevičius, V. Jurkštas, J. Šimkūnas, V. Petrulis. Į rinktinę pakviesti šie rajono imtynininkai: F. Stankevičius, V. Jurkštas, J. Šimkūnas, R. Vilčinskas. V. Petrulis pakviestas užimti LSD "Nemunas" rinktinės trenerio pareigas.

1969 m. Kupiškyje atidarytoje sporto mokykloje veikė imtynių sekcija. 1970 m. vasario mėnesį vykusiose vaikų ir jaunių sporto mokyklų jaunučių klasikinių imtynių varžybose jaunieji kupiškėnai iškovojo III vietą. Tais pačiais metais Anykščiuose J. Biliūno vidurinės mokyklos sporto salėje surengtos "Nemuno" draugijos jaunių klasikinių imtynių čempionatas. Jaunieji imtynininkai neapvylė savo trenerių, užimdami III komandinę vietą. Prizininkais tapo sunkiasvoris Kazys Breskus (Šimonių vidurinė mokykla) ir Jonas Čemiežis (Vl. Rekašiaus vidurinė mokykla).
1971 m. Kaune vyko "Nemuno" draugijos klasikinių imtynių komandinės–individualiosios pirmenybės, kuriose dalyvavo jaunieji rajono imtynininkai. Komandos pagrindą sudarė Vl. Rekašiaus vidurinės mokyklos mokiniai. Komandinėje įskaitoje kupiškėnai užėmė III vietą. Net šeši mūsų imtynininkai iškovojo prizines vietas. Lengviausio svorio kategorijoje II vietą užėmė Vidas Liauška, antro pusvidutinio – Gintautas Gasparonis iškovojo III. Pirmo vidutinio svorio kategorijoje Vytautas Bartulis buvo trečias. Sunkaus svorio kategorijoje Vytautas Didžiulis buvo antras.

1972 m. balandžio mėnesį Anykščiuose tris dienas vyko SSD "Nemunas" klasikinių imtynių jaunių ir jaunimo čempionato varžybos, kuriose dalyvavo ir jaunieji sportininkai iš Latvijos, Rygos miesto. Jauniai dalyvavo komandinėse – individualiosiose varžybose, jaunimas (daugiau kaip 18 metų) individualiosiose. Jaunių grupėje Kupiškio rajono imtynininkai užėmė III vietą, aplenkdami pajėgias Latvijos TSR ir Lietuvos Žemės ūkio akademijos komandas. Iš mūsų jaunių geriausiai pasirodė Vytautas Bartulis ir Vytautas Krioga – abu Vl. Rekašiaus vidurinės mokyklos moksleiviai. Jie iškovojo trečiąsias vietas. Jaunimo grupėje 1972 m. SSD "Nemunas" čempionų vardus iškovojo Jonas Čemiežis ir Adolfas Baronas, o sunkiasvoris Vytautas Didžiulis užėmė antrąją vietą.

1973 m. sausio 26–28 dienomis Kaune vyko respublikos jaunimo sporto mokyklų komandinės – individualiosios klasikinių imtynių pirmenybės, kuriose dalyvavo ir mūsų rajono imtynininkai. Kupiškėnai surinko 20 taškų ir užėmė V vietą, aplenkdami Klaipėdos, Kauno, Žalgirio, Vilniaus II-os bei Panevėžio sporto mokyklų sportininkus. Geriausiai pasirodė mūsiškis Vytautas Didžiulis, iškovojęs jaunimo sporto mokyklų absoliutaus čempiono titulą, bei Ramūnas Gudonis, užėmęs antrąją vietą lengviausiojo svorio kategorijoje (iki 52 kg).
Elektrėnuose vyko SSD "Nemunas" klasikinių imtynių jaunių komandinės – individualiosios pirmenybės. I komandinę vietą iškovojo Kapsuko (dabar Marijampolė. Aut. past.), II – anykštėnai, III – mūsų rajono atletai. Geriausiai iš kupiškėnų pasirodė L. Alekna, užėmęs III vietą lengviausiame svoryje (iki 48 kg), V. Paliulis – III vieta antrajame puslengviame svoryje (iki 52 kg), R. Gudonis – III vieta pirmajame puslengviame svoryje (iki 56 kg), R. Stukas – antroji vieta vidutiniame svoryje (iki 81 kg). Net 94 imtynininkai dalyvavo Elektrėnuose vykusiose atvirose komandinėse – individualiosiose SSD "Nemunas" klasikinių imtynių suaugusiųjų pirmenybėse. Komandinėje įskaitoje kupiškėnai iškovojo III vietą, aplenkę daugkartinius respublikos SSD Nemunas pirmenybių nugalėtojus – Anykščių rajono komandą. Iš kupiškėnų geriausiai pasirodė statybinių medžiagų gamyklos darbininkas R. Gudonis, iškovojęs aukso medalį. Sidabro medaliu apdovanotas rajono vartotojų kooperatyvo darbininkas, SSD "Nemunas" čempionas V. Budreika, bronzos medalis buvo įteiktas sporto mokyklų absoliučiam čempionui V. Didžiuliui.

1975 m. rajono imtynininkai liko be etatinio trenerio, nepaisant to, jaunieji imtininkai gerai pasirodė tais metais Kapsuke vykusiose varžybose. Šiame mieste vyko respublikos XXVI moksleivių spartakiados finalinės imtynininkų varžybos. Kupiškio Vl. Rekašiaus vidurinės mokyklos aštuntokai, vaikų–jaunių sporto mokyklos auklėtiniai Anatolijus Leonovas ir Rimantas Navickas savo svorių kategorijose iškovojo ketvirtąsias vietas. „Imtynininkų rezultatai galėjo būti dar geresni, bet moksleivių treniruotėms nebuvo sudaryta tinkamų sąlygų, jie varžyboms ruošėsi tik pusantro mėnesio“.

1980 m. jau daugiau kaip dešimt kupiškėnų imtynininkų buvo tapę "Nemuno" draugijos suaugusiųjų varžybų čempionais. Šiuos ir kitus garbingus apdovanojimus pelnė Valdas Budreika, Ramūnas Gudonis, Vytautas Didžiulis ir kiti. Imtynės aktyviausiai buvo kultivuojamos statybinių medžiagų ir sviesto gamyklose, tarpkolūkinėje statybos organizacijoje, rajoniniame gamybiniame susivienijime. Tačiau devintojo dešimtmečio pradžioje jau keltas klausimas, kad šios sporto šakos perspektyvos rajone „<…> be ryškesnių prošvaisčių <…>“. Trenerių – visuomenininkų apmokomos imtynininkų grupės rajone visada būdavo perpildytos. Į jas pakliūdavo tik patys gabiausi jaunuoliai. „Deja, darbui sąlygos buvo nekokios. Imtynių kilimas niekada neturėjo pastovios vietos – buvo tampomas iš vienų namų į kitus“. Aštunto dešimtmečio pabaigoje L. Bolna ir V. Petrulis rajono sportininkus imtynių meno mokė rajono kultūros namuose, vėliau – statybinių medžiagų gamyklos bendrabučio rūsyje. Rajono vaikų ir jaunių sporto mokykloje įsteigus imtynių grupę (treneris V. Petrulis), moksleiviai ir rajono rinktinės nariai treniravosi vienoje iš mokyklos klasių. V. Petruliui išvykus gyventi kitur mokykloje imtynių grupė buvo panaikinta. „Tuomet neilgai kilimas gulėjo Vl. Rekašiaus vidurinės mokyklos aktų salėje ant scenos, o paskui po ilgų klajonių grįžo į bendrabučio rūsį". Jaunuolius treniruoti pradėjo L. Bolna ir V. Didžiulis. Tačiau patalpas panaudojus kitiems tikslams imtynininkų treniruotėms nebeliko vietos. Maždaug nuo 1977 m. rajono sportininkai nebedalyvaudavo "Nemuno" draugijos ir LTSR imtynių pirmenybėse. Nesisekė suformuoti rajono rinktinę. Į varžybas vykdavo tik individualiai joms pasirengę sportininkai. Galimybių tobulintis neturėjo ir šios sporto šakos mėgėjai, kultivavę klasikines imtynes specialiosiose, vidurinėse ar aukštosiose mokyklose. Pavyzdžiui, melioracijos statybos valdyboje meistru dirbęs Žemės ūkio akademijos auklėtinis Kęstutis Trumpickas tęsti studijų metais
pradėtų treniruočių važinėdavo į Panevėžį ir varžybose gindavo šio rajono garbę. Beje, devinto dešimtmečio pradžioje mokyklose nuo aštuntos klasės buvo įvestos klasikinių imtynių treniruotės. Tačiau Kupiškio rajone praktiškai jos nevykdavo. Nė viena vidurinė mokykla neturėjo imtynių kilimo. „Uždėjus apdangalus (jei jų būtų), iš bėdos galima treniruotis ant čiužinių, bet ir pastarųjų trūksta“.

Andrius Kleniauskas, Kupiškio rajono sporto istorijos apybraižos (nuo ištakų iki Neriklausomybės atkūrimo, Metai su sportu, Kaunas, 2008, ARX BALTICA.