Sporto šakos » Stalo tenisas

Stalo tenisas

Pasaulyje. Sugalvotas D. Britanijoje apie 1880 metus. Dabartinę formą žaidimas įgavo 1900 metais, su celiuloidinių kamuoliukų, kuriuos iš JAV importavo anglas Džeimsas Gibas, pasirodymu.

Kupiškio rajone (sovietiniu laikotarpiu). 1958 m. Biržuose vykusiose „A“ pogrupio LSD "Nemunas" stalo teniso pirmenybėse dalyvavo ir mūsų rajono komanda: Janina Gudienė, Romas Laucius, Tautvilis Jurkštas. Šiose varžybose mūsų tenisininkai užėmė I komandinę vietą. Individualioje įskaitoje I vietą iškovojo J. Gudienė. J. Gudienė tais pačiais metais Šeduvoje vykusiose LSD "Nemunas" finalinėse stalo teniso varžybose (dalyvavo 18 vyrų ir 8 moterys) užėmė III vietą respublikoje. 1958 m. Kupiškio rajono stalo teniso individualiosiose pirmenybėse dalyvavo 35 tenisininkai ir tenisininkės. Vyrų grupėje nugalėtojo titulą iškovojo T. Jurkštas, II vietą A. Grižas, III – J. Grigas. Moterų grupėje rajono čempione tapo I. Karazijaitė, II vietą iškovojo J. Gudienė, III – E. Telyčėnienė. Tais pačiais metais surengtos draugiškos rajono stalo teniso varžybos. Dalyvavo Kupiškio ir Subačiaus vidurinių, Kupiškio miesto, LSD "Nemunas" Subačiaus skyriaus bei Vl. Rekašiaus vidurinės mokyklos mokytojų komandos. I vietą iškovojo Kupiškio miesto komanda (I. Karazijaitė, R. Laucius, V. Žebrauskas). Minimi geriausi komandų žaidėjai: LSD
"Nemunas" Subačiaus skyriaus (Espenkaitė, Balčiūnas, Abukevičius), Vl. Rekašiaus vidurinės mokytojų (E. Telyčėnienė, A. Grižas, V. Dundulis).

1961 m. kovo mėn. Vl. Rekašiaus vidurinėje mokykloje vyko rajono komandinės stalo teniso varžybos. Dalyvavo 10 komandų. I vietą užėmė LSD "Nemunas" kolektyvas, II Subačiaus vidurinės mokyklos sportininkai, III-ąją – varžybų šeimininkai.

Stalo tenisininkus nuoširdžiai treniravo Maksvyčių septynmetės mokyklos fizinio lavinimo mokytoja Bronė Zolubaitė. 1964 m. Kupiškyje lankėsi Kauno žemės ūkio akademijos krepšininkai. „Svečiai parodė kupiškėnams sportininkams, kaip reikia žaisti įdomų, mūsų respublikoje neseniai prigijusį žaidimą –badmintoną“.

1968 m. pradžioje Kupiškio Vl. Rekašiaus vidurinės mokyklos sporto salėje dvi dienas vyko rajono komandinės stalo teniso pirmenybės. Pirmą dieną varžėsi kolūkių stalo tenisininkų komandos. I vietą užėmė Žadeikių kolūkio komanda, II – "Gegužės Pirmosios", III – Alizavos kolūkio stalo tenisininkai. Antrą varžybų dieną susitiko vidurinių mokyklų, įstaigų bei įmonių komandos. Mokyklų grupėje nugalėjo Alizavos mokyklos komanda. II ir III vietas pasidalino Vl. Rekašiaus vidurinės mokyklos I-oji ir Subačiaus vidurinės mokyklos komandos. Įmonių bei įstaigų grupėje įtempta kova vyko tarp LKP Kupiškio rajono komiteto ir Gintaro kombinato komandų. Nugalėtojais tapo partijos rajono komiteto tenisininkai, antroji ir trečioji teko "Gintaro" atstovų ir rajono komjaunimo komiteto komandoms. Finale nugalėję visus varžovus rajono čempione tapo partijos rajono komiteto komanda. II vietą iškovojo Alizavos vidurinės mokyklos ir III – Žadeikių kolūkio stalo tenisininkai. Individualioje įskaitoje vietos pasiskirstė taip: I-a vieta – A. Jasaitis, II-a vieta – S. Zulonas, III-a vieta – V. Vanagas.

Moterų grupėje geriausiai pasirodė B. Jugulienė, J. Einorytė, P. Samulionytė. Rajono stalo teniso varžybose dalyvavo 15 komandų.

1969 m. rajono kompleksinės spartakiados stalo teniso varžybose dalyvavo septynių sporto kolektyvų komandos. I vietą iškovojo "Gintaro" kolektyvo stalo tenisininkai (I. Bėčiūtė, V. Zgurskis, J. Jackevičius). V. Zgurskis nugalėjo ir asmeninėje įskaitoje.

1971 m. rajono LSD "Nemunas" stalo teniso rinktinė Molėtuose dalyvavo zoninėse varžybose, kuriose rungtyniavo aštuonių rajonų komandos. Kupiškėnų komanda – D. Viriūnaitė, R. Jokubkaitė, V. Žebrauskas, A. Dešukas - iškovojo III vietą.

Mūsų dienomis. Kupiškio rajono sporto mokykloje stalo teniso skyrius atidarytas prasidėjus 1996/1997 mokslo metams. Trenere dirbti pradėjo kūno kultūros mokytoja Adelė Gaškienė.

Nuo 2000 m. iki dabar su jaunaisiais tenisininkais ir toliau dirba Adelė Gaškienė (0,5 etato). Auklėtiniai dalyvauja rajono, zoninėse, respublikinėse varžybose. Mokiniai: Evaldas Miliškevičius, Ieva Grinytė, Viktorija Striaukaitė, Irma Šliuževičiūtė dalyvavo šalies finalinėse jaunučių ir jaunių varžybose.

mergaičių komanda dalyvavo šalies mokyklųfinalinėse varžybose, 2 kartus zoninėse varžybose yra užėmę III vietas. Šiuo metu 2 merginos dalyvauja Lietuvos stalo teniso II lygos varžybose.

Svariai prie stalo teniso populiarinimo prisideda Kupiškio rajono Adomynės pagrindinės mokyklos kūno kultūros mokytojas Vaclovas Pakalniškis. Jo treniruojami stalo tenisininkai yra dalyvavę Lietuvos mokyklų finalinėse varžybose. Laurynas Pranskūnas, Šarūnas Klebonas dalyvavo jaunučių ir jaunių finalinėse varžybose. Vaclovo Pakalniškio sūnūs Saulius ir Andrius Pakalniškiai daug kartų laimėjo rajono mokinių ir suaugusiųjų varžybas.

Nuo 2003 m. rajono kūno kultūros ir sporto centras organizuoja rajonines suaugusiųjų, jaunimo, veteranų stalo teniso varžybas.